مهره های مافیا : محمد سعیدی


محمد سعیدی مدیرعامل کشتیرانی ایران و معاون امور بین الملل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی است .

سعیدی از تیر تا مرداد ۱۳۹۴ ، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی بود .محمد سعیدی در دهه هفتاد، جزو یکی از نزدیکان علی فلاحیان در وزارت اطلاعات بود و روابط گرم و صمیمانه‌ای نیز با سعید امامی داشت .
سعیدی که از مقامات ارشد سازمان انرژی اتمی ایران در زمان ریاست «غلام‌رضا آقازاده» بوده، به مدت ۵ سال نیز عضو ثابت تیم مذاکره‌کننده‌ هسته‌ای ایران در دولت محمود احمدی‌نژاد بوده است.

سعیدی متولد ۱۳۴۰ در شهرستان اراک است، وی در  زمان پیروزی انقلاب، در کمیته انقلاب اسلامی مرکز ، روزنامه توزیع میکرده است . با شکل‌گیری وزارت اطلاعات، وی جذب این وزارت‌خانه می‌شود و در زمان وزارت علی فلاحیان و جنایات قتل‌های زنجیره‌ای، نام وی در لیست طراحان و مباشران این قتل‌ها قرار می‌گیرد. سعیدی به ناچار و با حمایت مقامات ارشد این وزارت‌خانه، مجبور به ترک ظاهری وزارت اطلاعات می‌شود تا از دستگیری و بازداشت در امان بماند. سعیدی پیش از ورود به سازمان انرژی اتمی ایران مدتی نیز در زمان تصدی وزارت نفت توسط غلامرضا آقازاده ( ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ ) به عنوان رابط وزارت نفت با وزارت اطلاعات فعالیت کرده است.

سعیدی همچنین بازجوی فعالان سیاسی هم بوده است .

پس از انتصاب غلام‌رضا آقازاده به عنوان رییس سازمان انرژی اتمی ایران و ، سعیدی نیز همراهش به این سازمان حساس رفت و با استفاده از روابط خوب خود با غلام‌رضا آقازاده ، به سمت‌های بالای این سازمان ارتقاء یافت تا این‌که در نهایت به عنوان قائم مقام این سازمان منصوب شد.

 

در اوج هیاهوها و شایعات مبنی بر جاسوسی هسته‌ای ، نام سعیدی به عنوان یکی از عناصر جاسوسی هسته‌ای مطرح می‌شود که باز هم با اعمال نفوذ مقامات بالا، وی از تعقیب در امان می‌ماند و سیدحسین موسویان در اتهامی بی پایه و اساس در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۶ توسط وزارت اطلاعات دولت احمدی‌نژاد دستگیر و پس از شکنجه و زندان، به اتهام جاسوسی محاکمه می‌شود. احمدی‌نژاد بارها و بارها در ملاءعام و پیش از رای دادگاه، موسویان را متهم به جاسوسی کرد و رسانه‌های ایران هم به نقل از منابع حامی دولت، اتهامات عجیبی را علیه وی مطرح کردند که در پرونده وی وجود نداشت.
هوشنگ پوربابایی ( وکیل سیدحسین موسویان ) در ۱۳۸۷/۱/۲۱ اعلام کرد : خبر صدور رای دادگاه مبتنی بر ۵ سال انفصال از خدمات دولتی آقای موسویان کذب محض بوده و در مسئله اصلی مورد جنجال در یک‌سال اخیر یعنی اتهام جاسوسی نیز برای دومین بار آقای موسویان توسط قاضی رسیدگی کننده جدید در دادسرا بی‌گناه شناخته شد و در تاریخ ۱۳۸۶/۱۲/۲۵ قرار منع تعقیب وی در مورد اتهام جاسوسی بر اساس ماده ۵۰۱ قانون مجازات اسلامی صادر و به تائید دادستان رسید.
محمد سعیدی دیپلم دارد و با مدرک‌سازی توانسته دکترای حقوق بین‌الملل و دکترای شیمی و دکترای مدیریت استراتژیک از دانشگاه‌های مختلف بگیرد .
در اخبار محرمانه چند بولتن امنیتی در سال ۱۳۸۷ ذکر شده بود که محمدسعیدی یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، لپ تاپ خود را در محل مذاکرات (هتلی در وین) مفقود کرده است. در این لپ تاپ، اطلاعات مهمی حاوی نوع، تعداد، مدل، طراحی و… انواع سانتریفیوژهای فعال در مراکز غنی‌سازی کشور وجود داشت که سعیدی با مفقود کردن آن در هتل محل مذاکرات، اطلاعات مهمی را از زیر ساخت‌های هسته‌ای کشور در اختیار کشورهای مذاکره کننده قرار داد.»
پس از مفقود شدن این لپ تاپ، سعیدی تحت فشار مقامات کشور قرار گرفت و با ذکر این‌که قرار بوده این اطلاعات را به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای بدهد، اما لپ تاپش مفقود شده، بازداشت نشد .
غلامرضا آقازاده (رییس سابق سازمان انرژی اتمی) چندین شرکت فعال اقتصادی در کشور سوئیس دارد که محمد سعیدی به عنوان یکی از افراد مورد اعتمادش ، این شرکتها را اداره میکند .سعیدی دارای دو پاسپورت اتریشی و ایرانی است و جزو افراد دو تابعیتی در کشور محسوب می‌شود که تا بالاترین مدارج حساس مدیریتی و امنیتی نیز گمارده شده است . وی تابعیت کشور اتریش را همراه با همسر و دو فرزند خود در سال ۱۳۸۶ اخذ کرده است.