آشنایی با مجید علوی (یکی از فرماندهان نیروی قدس)


مجید علوی از ماموران و بازجویان قدیمی وزارت اطلاعات است . وی از ماموران وزارت اطلاعات در حوزه خارج از کشور بوده و هشت سال در کشورهای سودان و عربستان سعودی حضور داشته است .
بدلیل لورفتن از سودان اخراج میشود و به تهران بازمیگردد . در دوره ای که علی فلاحیان وزیر اطلاعات بوده است ، علوی مدیرکل کشورهای عربی معاونت خارجی وزارت اطلاعات بود . یکی از مسئولیت های این مدیریت ، در ارتباط با جهاد اسلامی فلسطین و حزب الله بود .
مجید علوی از نزدیکان علی اصغر حجازی (عضو موثر بیت خامنه ای) است . با شروع ریاست جمهوری شدن احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ و انتصاب محسنی اژه ای به عنوان وزیر اطلاعات ، با سفارش حجازی ، مجید علوی به عنوان معاون اطلاعات خارجی شد منصوب شد .
احمدی نژاد در ۱۳۸۸/۵/۳ محسنی اژه ای را برکنار کرد و مجید علوی را در ۱۳۸۸/۵/۶ به عنوان قائم مقام وزارت اطلاعات منصوب نمود .

هماهنگی های امنیتی وزارت اطلاعات و نیروی قدس و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران ، در دفتر ویژه خامنه ای (که به آن عملیات ویژه هم گفته میشود) به ریاست حجازی انجام میشود. در اوائل ۱۳۹۰ با تصمیم این دفتر برای شروع عملیات خارجی ، مجید علوی از وزارت اطلاعات به سپاه قدس منتقل شد و مسئولیت هماهنگی با حزب‌الله ، حماس و سازمان جهاد اسلامی را به عهده گرفت . مسئولیت عملیات در حوزه جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه هم از دیگر مسئولیت‌های اوست .

 در ۲۵ بهمن ۱۳۹۰ چند بمب در بانکوک (پایتخت تایلند) منفجر شد . در این حادثه یکی از بمب‌گذاران که شهروند ایران است دو پای خود را از دست داد و چند نفر دیگر مجروح شدند . تروریستها ، سعید مرادی پس از انفجار برنامه‌ریزی نشده بمبی که در دست داشت، دو پای خود را از دست داد. محمد خزایی ۴۲ ساله ، هنگام تلاش برای خروج از تایلند، در فرودگاه دستگیر شد. متهم دیگر مسعود صداقت‌زاده ۳۱ ساله ، توانست در روز حادثه به مالزی بگریزد اما هنگامی که قصد سوار شدن به هواپیمایی به مقصد تهران را داشت ، دستگیر شد. نفر چهارم مهرداد مدنی نام دارد که عصر روز یکشنبه (۲۶ فوریه/۷ اسفند) و پس از تجسس اتاقش توسط پلیس دستگیر شده است . پلیس نام وی را پس از بررسی سیم کارت تلفن همراه دو متهم دیگر پرونده بمب‌گذاری در بانکوک، سعید مرادی و محمد خزایی به دست آورده است. در تحقیقات بعدی ، پلیس امنیتی تایلند شمار متهمان ایرانی بمب‌گذاری بانکوک را هفت نفر و همچنین اعلام کرد که در روز ۱۹ ژانویه فرد ایرانی با نام مستعار حسین تهرانی وارد بانکوک شده است . محافل امنیتی متوجه می‌شوند که این فرد همان مجید علوی است . علوی چند روز بعد تایلند را ترک می‌کند اما همین ورود و خروج محافل امنیتی را نگران می‌کند که احتمالا سوءقصدی در شرف انجام است.
 
سخنرانی مجید علوی در سال ۱۳۷۸ در همايش محرمانه سازمان حفاظت اطلاعات نيروی انتظامی را از اینجا دريافت كنيد .

مجيد علوی : سازمانی که در آن فساد اقتصادی صورت می گیرد ، باید پاسخگو باشد


تصاویری از افراد مرتبط با بمب‌گذاری‌ها در تایلند - ۱

تصاویری از افراد مرتبط با بمب‌گذاری‌ها در تایلند - ۲