محمود علیزاده طباطبایی : وکیل قلابی
محمود علیزاده طباطبایی متولد ۵ دی ۱۳۵۰ نطنز کاشان است. او پس از انقلاب در دانشگاه شهید بهشتی درس خواند و پس از آن به عنوان وکیل پایه یک دادگستری مشغول به کار شد. نام محمود علیزاده تا پس از انتخابات سال ۸۸ بر سر زبانها نبود، تا زمانی که او وکالت برخی متهمین وقایع پس از انتخابات ۸۸ نظیر محمد عطریانفر و شاپور کاظمی (برادر زهرا رهنورد) را به عهده گرفت و نام او در جامعه وکالت پررنگ شد. پس از موفقیت نسبی در پرونده های عطریانفر و کاظمی، محمود علیزاده طباطبایی اینک در بین وکلای ایرانی نامی مطرح است. چندی بعد زمانی که نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی، محمد علی دادخواه و دیگر وکلایی که به جرم دفاع از کشته شدگان، اعدام شدگان و بازداشت شدگان پس از انتخابات ۸۸، با اتهام اقدام علیه امنیت ملی دستگیر و روانه زندان شدند، آزادی عمل و فعالیت محمود علیزاده طباطبایی، با وجود پیشینه فعالیتی شبیه دیگر وکلای دستگیر شده، بحث برانگیز شد.

محمود علیزاده طباطبایی اخیرا پرونده مهدی هاشمی رفسنجانی (پسر اکبر هاشمی رفسنجانی) را به عهده گرفته است. مهدی هاشمی رفسنجانی با اتهاماتی از جمله، اخلال در نظام اقتصادی، جاسوسی، انتقال اطلاعات حساس به بیگانگان و فساد در قراردادهای بزرگ بازداشت شده است. بعد از انتخابات ۸۸ و حواشی آن، تعداد پرونده های امنیتی که به محمود علیزاده طباطبایی ارجاع داده میشود، افزایش پیدا کرده است و وضعیت بسیاری از آن پرونده ها، از جمله پرونده مهدی هاشمی، با نزدیک به ۳۰ جلسه دادگاه غیرعلنی هنوز مشخص نشده است.
در خرداد ۹۲، دادستان تهران به عنوان مدعی‌ العموم و معاون وی به عنوان شاکی خصوصی از علیزاده‌ طباطبایی به اتهام انتشار مطالب خلاف واقع، نشر اکاذیب و شایعات به قصد تشویش اذهان عمومی و افترا شکایت کردند و او در دادگاه انقلاب تهران به چهار ماه حبس، ۵۰ ضربه شلاق و پنج سال محرومیت از وکالت محکوم شد، اما پس از آن به صورت نامتعارفی، این حکم در دادگاه تجدید نظر لغو شد. هرانا در رابطه با محمود علیزاده، نامزد بیست و هشتمین دوره انتخابات کانون وکلای دادگستری نوشت: “حکم شعبه اول دادگاه انقلاب تهران مبنی بر محکومیت محمود علیزاده طباطبایی به چهار ماه حبس، ۵۰ ضربه شلاق و پنج سال محرومیت از وکالت، در دادگاه تجدیدنظر استان تهران نقض شد. محمود علیزاده طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: چند وقت قبل سرپرست سابق دادسرای امنیت به اتهام نشر اکاذیب و افترا از من شکایت کرد؛ هرچند که به نظر من هیچکدام از موارد، نشر اکاذیب و افترا نبود.” (۳۰ شهریور ۱۳۹۲)
همچنین محمود علیزاده طباطبایی وکالت غنچه قوامی دختر ۲۵ ساله ایرانی – بریتانیایی است را به عهده گرفته بود. غنچه قوامی در تاریخ ۹ تیر ماه تا کنون به جرم اعتراض به عدم حق بانوان برای تماشای والیبال دستگیر شده است و سپس اتهامات دیگری، از جمله اتهامات امنیتی، توسط بازجوها و مسوولین پرونده به او وارد شده است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، به نقل از محمود علیزاده گفته بود: «امیدوارم بر اساس صحبت های انجام  شده تا چند روز آینده خانم قوامی با قرار وثیقه آزاد شود.» آقای علیزاده همچنین به کمپین گفت از اتهام موکلش بی اطلاع است.” (۱۷ شهریور ۱۳۹۳)
نسرین ستوده در رابطه با پرونده غنچه قوامی به رادیو فرانسه گفته است: “یکی از بارزترین مصادیق نقض حقوق غنچه قوامی این است که در این مدت شخصی خود را وکیل وی معرفی می کند که حقیقتا وکیل غنچه قوامی نبوده است. این امر زنگ خطری برای نظام دادرسی در ایران است” (۱۹ آبان ۱۳۹۳)


نیمه تمام گذاشتن پرونده غنچه قوامی و عدم تعهد وی به پرونده، یک از نقاط سیاه در سابقه حرفه ای علیزاده طباطبایی به حساب می آید.
محمود علیزاده طباطبایی، اخیرا پرونده محمد علی طاهری، زندانی عقیدتی را بر عهده گرفته و پس از دو وکیل قبلی که عملا هیچ اقدام مثبتی برای پرونده آقای طاهری نکردند، این سومین وکیلی است که برای قسمت مفتوحه پرونده محمد علی طاهری به پرونده اضافه شده است و اینک محمود علیزاده طباطبایی به عنوان وکیل، پرونده بنیانگذار عرفان حلقه را در دست گرفته است.

علیزاده طباطبایی که از اواسط مهرماه تا کنون، مسوولیت پرونده محمد علی طاهری را بر عهده داشته است، تا این هیچ ملاقاتی با موکلش نداشته و هیچگونه مصاحبه مطبوعاتی در این رابطه منتشر نکرده است.  اما در عوض بنا بر اخبار رسیده به حلقه نیوز، از مربیان عرفان حلقه خواسته شده است که وکالت خود را به علیزاده طباطبایی واگذار کنند تا تمام پرونده های مربوط به عرفان حلقه تحت نظر یک شخص واحد باشد. از طرفی شنیده ها از آن است که در شهرهای مختلف ایران اعضای عرفان حلقه تشویق به امضای شهادت نامه هایی با مشخصات دقیق خود می شوند که تمام این شهادتنامه به محمود علیزاده طباطبایی فرستاده می شود و بدین ترتیب قرار است اطلاعات شخصی هوادران آقای طاهری نیز در دسترس وکیل و بقیه مسوولین پرونده قرار گیرد.
با توجه به سوابق محمود علیزاده طباطبایی، چگونگی گماشته شدن او بر پرونده آقای طاهری هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.
محمد علی طاهری پس از ۲۳ روز اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شده است، اما وکیلش هنوز در رابطه با شرایط بحرانی او هیچ اظهار نظر رسمی نکرده است.https://www.halghehnews.com/news/human-rights/mahmoud-alizadeh-tabatabei111814


 وی در مصاحبه با خبرگزاری سحام ، ادعا کرده بود که: بعد از قضایای ۸۸ بیش از ۴۵۰ پرونده را وکالت کرده‌ام و موکلینم همه به من اعتماد داشته‌اند. من تمام اعتبار و آبرو و حیثیت خود را برای پرونده‌هایم گذاشته‌ام، من حتی پول هم نگرفته‌ام، حق‌الوکاله دریافت نکرده‌ام.

 اما ساجده عرب سرخی که به تازگی از زندان آزاد شده است ، در فیس بوک خود ، به افشای این دروغ پرداخت و نوشت که علیزاده هم حق الوکاله دریافت کرده است و هم این که بسیاری از موکلین وی ، به او اعتماد ندارند.