خطر اعدام آموزگار خوزستانی به جرم دفاع از خود !

مسعود پویان راد معلم خوزستانی که در رشت زندگی می‌کند به اتهام قتل عمد شنبه صبح به دار آویخته می‌شود.
ماجرا از این قرار است که عصبانیت آنی این معلم در تابستان ۸۶ واقعه تلخی را رقم زد که طی آن دو نفر کشته شدند و نفر سوم نیز در آستانه مرگ قرار گرفت.
طبق عبارات صریح رای دادگاه، یکی از مقتولان به دلیل اختلافاتی که با مسعود پویان، فوق لیسانس جامعه‌شناسی و دبیر خوزستانی ساکن رشت داشته به همراه دو پسرش از طبقه سوم خانه به طبقه دوم آمده و با وی درگیر شده‌اند. این درگیری به داخل خانه پویان کشیده شده است؛ در حالی که همسر او در حمام بوده و نمی‌توانسته مانع درگیری شود. پویان برای مقابله با آنها به کارد آشپزخانه پناه برده و دو نفر از آنها، هرکدام یک ضربه خورده‌اند که این ضربه به نقاط حساس یعنی ریه یکی و قلب دیگری اصابت کرده و بلافاصله درگذشته‌اند.
دادگاه، قتل یکی از آنها را که جسدش داخل خانه افتاده مصداق دفاع مشروع و قتل دیگری را به دلیل اینکه جسد او در پاگرد ورودی افتاده قتل عمد و موجب قصاص می‌داند.
پس از طی تشریفات قانونی و با گذشت هفت سال از این اتفاق، اکنون پویان در آستانه قصاص قرار دارد. وی پدر و مادر ندارد، بستگانش ساکن خوزستان هستند و همسرش درگیر اداره زندگی و فرزندان بوده و کسی از بستگان برای جلب رضایت از تنها ولی دم اقدام نکرده است.
300 معلم آموزش و پرورش تهران و رشت روز یکشنبه طی نامه‌ای به مقامات رسمی کشور با اشاره به اعدام قریب‌الوقوع دبیر جامعه‌شناسی شاغل در آموزش و پرورش رشت درخواست کرده‌اند اجرای حکم برای رسیدگی دقیق‌تر و جلب رضایت ولی دم متوقف شود.
در این نامه با اشاره به نظر متفاوت برخی از قضات و همچنین نامه رئیس مجلس نهم و نیز امام جمعه رشت به رئیس قوه قضائیه، آمده است: «خداوندی که حق قصاص را مقرر داشته بر ترجیح عفو تاکید کرده است.»
بر اساس تصمیم اجرای احکام، این معلم جامعه‌شناسی که «مسعود پویان راد» نام دارد، قرار بود در شهر رشت روز پنجشنبه ۱۶ آبان به دار آویخته شود که اجرای حکم تا روز شنبه به تعویق افتاد.
امضاکنندگان نامه و نیز تعدادی از نویسندگان و ناشران رشت در نامه‌های جداگانه دیگری به «آیت‌الله زین‌العابدین قربانی» امام جمعه رشت با اشاره به زمان اندکی که تا اجرای حکم قصاص این معلم باقی مانده است و تلاش‌هایی که برای جلب رضایت از ولی دم صورت گرفته و هنوز ادامه دارد، از وی خواسته‌اند ضمن تلاش برای کسب رضایت خانواده داغدار از هر طریق قانونی و خداپسندانه جهت تاخیر در اجرای حکم به‌ویژه رعایت حرمت ماه حرام اقدام کند تا فرصت لازم برای ادامه فعالیت این معلمان فراهم شود.
در گذشته همسر این معلم در نامه‌ای که جهت پیگیری پرونده نگاشته به برخی ابهامات در این مورد اشاره کرده و با اشاره به نامه فوق هم امام جمعه رشت که نماینده مردم شهر در مجلس خبرگان رهبری نیز هست و هم دکتر علی لاریجانی، رئیس قوه مقننه در نامه‌هایی جداگانه به رئیس قوه قضاییه از وی درخواست کرده بودند با توجه به نامه همسر پویان و پیگیری‌های صورت گرفته و ابهامات موجود در پرونده و با نظر به اهمیت موضوع و اینکه پای جان یک انسان در میان است، رئیس دستگاه قضایی از اختیارات ویژه خود استفاده کرده و با اعمال ماده 18 اجرای حکم اعدام را متوقف و پرونده را مجددا بررسی کنند.
بر اساس ماده 291 قانون مجازات اسلامی جدید، قتل باید بر اساس قصد قبلی باشد تا عمدی محسوب شود.
با توجه به قانون جدید مجازات اسلامی، از آیت‌الله لاریجانی درخواست شده است که با استفاده از اختیارات خود دستور اعمال ماده 18 را صادر کند تا پرونده مجددا بررسی شده و از اجرای حکم اعدام این معلم جلوگیری شود.