اطلاعات تازه درباره شرکت دریافت کننده رانت ۶۵۰ میلیون یورویی

آبان ماه سال ۱۳۹۲ ، احمد توکلی نماینده تهران ، پرده از پرونده رانت ۶۵۰ میلیون یورویی وزرات صنعت به یک تاجر خاص برداشت. در این رانت خواری ، بانک مرکزی با یک شرکت خصوصی تفاهم نامه ای امضا کرده که بر اساس آن ۶۵۰ میلیون یورو ارز واردات کالاهای اساسی را بصورت ثبت برات اسنادی مدت‌دار بدون تعهد در اختیار این شرکت قرار می‌دهد. این تفاهم نامه بین بانک مرکزی بعنوان تامین کننده ارز در سررسید، بانک پاسارگاد بعنوان بانک عامل و شرکت بازرگانی سپید استوار آسیا بعنوان وارد کننده و نماینده شرکت های اشکان طیور غرب، مجتمع کارخانجات کشت و صنعت شمال و شرکت کشت و صنعت روغن نباتی ماهیدشت ثبت شده است. بر اساس یکی از بندهای این تفاهم نامه "این شرکت مجاز است کالاهای قید شده در قرارداد را را وارد کشور کند و ارز آن را در سررسیدهای ۴، ۵ و ۶ ماهه پرداخت کند". این درحالی است که در حال حاضر کلیه واردکنندگان دولتی و خصوصی باید برای ترخیص کالاهای خود ابتدا ریال را به بانک عامل پرداخت کنند و بعد بانک مرکزی کد مربوطه را به گمرکات کشور ارائه دهد و بعد از دریافت این کد واردکنندگان می توانند کالاهای مورد نظر را ترخیص کنند.
به این ترتیب وی می‌تواند كشتی‌های حامل بار خودش را تخلیه و بار را ترخیص كند، بدون آنكه ارز از بانك مركزی بخرد؛ بلكه مبلغ ۱۵۰ میلیون یورو را ۴ ماه بعد می‌خرد و ریالش را می‌دهد، مبلغ ۲۵۰ میلیون یورو را ۵ ماه بعد، و ۲۵۰ میلیون یورو را نیز ۶ ماه بعد عمل می‌كند. به عبارت دیگر، بانك مركزی متعهد می‌شود كه تا ۱۵۰ میلیون یورو ۴ ماهه، ۲۵۰ میلیون یورو، ۵ ماهه و ۲۵۰ میلیون یورو نیز ۶ ماهه، برای آن تاجر معامله ارز را عقب بیندازد و در این مدت‌ وی بارش را تخلیه و ترخیص می‌كند، آن را در بازار می‌فروشد و با پولش كاسبی هم می‌كند و بعد از چندین ماه ریال می‌دهد و ارز می‌خرد تا با فروشنده خارجی تسویه حساب نماید. امتیازی که به هیچ واردکننده خصوصی و دولتی داده نشده است. بانک عامل برای انجام این پرداخت نیز بانک پاسارگاد است .

 سوال اینجاست که این تاجر محترم کیست ؟

ستاره منصوبی ، با شماره ملی ۳۲۵۵۸۵۵۳۰۶ : رییس هیات مدیره شرکت سپید استوار آسیا و سهامدار بانک پاسارگاد !!
وی در سال ۱۳۹۲ ، توسط سازمان خصوصی سازی ، به عنوان یکی از بدهکاران کلان بانکی معرفی شده و بانک مرکزی ، وی را از دریافت خدمات بانکی ، محروم کرده است.
در این رانت خواری ، اسحاق جهانگیری ، معاون اول حسن روحانی ، نعمت زاده ، وزیر صنعت و همچنین سیف ، رییس بانک مرکزی دست داشته اند . البته باید گفته شود به دلیل شکایت احمد توکلی و دخالت کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، با وجود آن که مصوب شده بود چنین امتیازی داده شود، اما جلوی آن گرفته شد.

 اطلاعاتی بیشتر درباره شرکت سپید استوار آسیا:
 مدیرعامل : بهروز علاء الدینی