قتل خسرو میربیگ توسط ‍پسر علی فلاحیان - ۱۳۸۰/۲/۲


شب یکشنبه ۱۳۸۰/۲/۲ ، دو مأمور نیروی انتظامی که با لباس شخصی گشت زنی میکرده اند ، در منطقه تجریش تهران به دو مرد جوان مظنون شده و آنها را تعقیب میکنند . وقتی دو شخص ناشناس وارد کوچه دولو (اطراف میدان تجریش) میشوند . با ورود دو مأمور نیروی انتظامی به داخل کوچه ، یکی از دو جوان اسلحه‌ ای را از زیر پیراهنش بیرون کشیده و به ناحیه شکم و سینه یکی از مأموران به نام گروهبان دوم خسرو میربیگ (مأمور یگان ویژه نیروی انتظامی)  شلیک میکند .
مأمور مجروح به بیمارستان امام حسین (ع) انتقال داده شد و به دلیل خونریزی شدید جان سپرد .
دو جوان مهاجم ، پس از شلیک به مأموران بازداشت شدند که در جریان بازجویی های پلیسی مشخص شد که یکی از متهمان ، محسن فلاحیان پسر علی فلاحیان وزیر پیشین اطلاعات است و متهم دیگر پرونده ، پسرعموی محسن فلاحیان است که پس از بازجویی ، با دستور قاضی دادگاه جنایی آزاد شد.
کارآگاهان در جریان بررسی هایشان فهمیدند که عامل قتل ، محسن فلاحیان است که به دستور قاضی دادگاه ، بازداشت موقت می‌شود .
صبح روز ۱۳۸۰/۲/۴ محسن فلاحیان برای بازجویی های اولیه به دستور قاضی اسماعیلی به شعبه ۱۶۰۲ دادگاه جنایی تهران انتقال داده شده و بازجویی شد .

فشار برای تغییر مسیر پرونده آغاز می شود .
نمابری با این مضمون از دفتر علی فلاحیان به روزنامه ایران ارسال شد :
محسن قهرمان به تنهایی با یک باند خطرناک مقابله کرد
در حدود ساعت ۲۳:۳۰ یکشنبه ۱۳۸۰/۲/۲ ، هنگام خروج حجت الاسلام والمسلمین علی فلاحیان عضو مجلس خبرگان رهبری و نامزد ریاست جمهوری از محل کار خود واقع در خیابان دکتر شریعتی ، پنج نفر از سرنشنیان یک خودروی سواری وارد کوچه محل عبور ایشان شده و با محسن که مشغول کنترل محل عبور خودرو حامل حجت الاسلام والمسلمین فلاحیان بود ، درگیر و به ایشان حمله ور شدند که نامبرده به تنهایی با مهاجمان به مقابله پرداخته و مهاجمان را وادار به فرار از صحنه درگیری کرد. بنا به اطلاع واصله یک نفر از مهاجمان دستگیر، یک نفر مجروح و سه نفر دیگر متواری شده اند که موضوع توسط مقامهای قضایی و امنیتی در دست بررسی و پیگیری می باشد .

محسن فلاحیان ، در ۱۳۸۰/۲/۱۶با حکم قاضی شعبه ۱۶۰۲ دادگاه جنایی تهران با تبدیل قرار بازداشت به وثیقه ، تا روز دادگاه با وثیقه ۳۰ میلیون تومانی آزاد شد . او در پاسخ به سؤالات قاضی دادگاه در رابطه با حادثه ، ضمن رد قتل عمدی مأمور انتظامی ، با ابراز ندامت توضیحاتی بطور کتبی به دادگاه ارایه داد .

در ۱۳۸۰/۲/۱۷ ، مسیر پرونده از قتل به اخاذی تغییر کرده و این خبر منتشر میشود :
با توجه به صدق اظهارات محسن فلاحیان درباره نحوه وقوع این حادثه و کشف آلت قتاله ، اموال مسروقه و دستگیری تمامی مهاجمان و اقرار همه متهمان بازداشت شده مبنی بر اینکه شب حادثه برای اخاذی ، با استفاده از چاقو به محسن فلاحیان و مصطفی پسر عمویش حمله کرده اند ، تا انجام محاکمه نهایی محسن فلاحیان با قرار وثیقه به مبلغ ۳۰ میلیون تومان آزاد شد . همچنین قاضی دادگاه برای دو تن از متهمان به نام های محمد و حسین (راننده خودرو پیکان) قرار ۱۰ میلیون تومان وثیقه صادر کرده است که در صورت پرداخت آن آزاد میشوند . بنا به این گزارش بقیه متهمان پرونده با قرار بازداشت موقت به زندان انتقال داده شده اند . در ادامه تحقیقات پلیس ، چهار مرد دیگر را که در این اخاذی مرگبار دخالت داشتند بازداشت کرد .

برخی گروههای سیاسی ، در همان زمان بیانیه هایی در محکومیت قتل خسرو میربیگ منتشر کردند .

www.radiofarda.com/content/article/1125381.html

www.iran-newspaper.com/1380/800206/html/casual.htm

www.iran-newspaper.com/1380/800217/html/casual.htm#s15756