محمدحسن جاویدنیا : قاتل دلارا دارابیمحمدحسن جاویدنیا ( محمدحسن اشنو )
دادستان عمومی و انقلاب شهر رشت
محل کار :‌ رشت - میدان هفتم آذر - خیابان پاسداران - جنب بیمارستان ولی عصر ( نیروی دریایی ) - مجتمع قضایی پل عراق
نمابر : ۰۱۳۱۲۲۲۸۹۶۲
اتهام : قاضی شعبه‌ی ۱۰۷ دادگاه ویژه اطفال و صادرکننده حکم اعدام دل‌آرا دارابی
توضیح : وی در اواخر دهه ۶۰ جذب دادگستری شده و اعدام اعدام بسیاری را برای متهمان مواد مخدر صادر کرده ست . او اصالتا کرد است و برخی او را به اشنویه ( از شهرستان‌های مرزی استان آذربایجان غربی ) منتسب کرده اند .
دل‌آرا دارابی (زاده ۷ مهر ۱۳۶۵-۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۸) هنگام وقوع قتل ، تنها ۱۷ سال داشته و دانش‌آموز پیش‌دانشگاهی بوده است . او به همراه پدرش ، خود را به پلیس معرفی کرد و اتهام قتل را در دادگاه نخست پذیرفت ، اما دو هفته بعد آن را رد کرده و ادعا کرد که این قتل به‌وسیله‌ی امیرحسین ( دوست پسرش ) صورت گرفته است اما انکار او از سوی دادگاه پذیرفته نشد و او به اعدام محکوم شد . وی در توجیه پذیرفتن اتهام قتل در دادگاه اولیه اعلام کرد که به دلیل این‌که امیرحسین در آن هنگام ۲۰ سال سن داشته و با توجه به این‌که خود وی در آن زمان ، کم‌تر از سن قانونی داشته است و با یقین به این‌که دادگاه بر اساس حقوق کودک نمی‌تواند برای او حکم اعدام صادر کند ، قتل مهین - دختر عموی پدرش ، ۶۵ ساله - را با درخواست امیرحسین به گردن گرفته تا وی را از محکومیت به اعدام رهایی دهد با این تصور که خود نیز در آینده آزاد می‌شود . امیرحسین نیز که تا آن هنگام در برابر حکم اعدام دل‌آرا سکوت کرده بود ، به جرم مشارکت در قتل ، به ۱۰ سال زندان محکوم شد .
عبدالصمد خرمشاهی - وکیل دل‌آرا دارابی - بر اساس این که دل‌آرا چپ‌دست است و نمی‌توانسته‌است به آن شکل به بدن مقتول ضربه وارد کند، ادعای دل‌آرا را درست می‌داند. همچنین او بارها تاکید کرده‌است که متهم فاقد چنین قدرت بدنی است. علاوه بر این مدافعان دل‌آرا اظهار کرده‌اند که در پرونده‌ی او ، نکات مبهم فراوان وجود دارد و حتی چاقویی که مقتول با آن کشته شده ، انگشت نگاری نشده‌ است .

پس از صدور حکم اعدام توسط محمدحسن جاویدنیا و تایید آن توسط شعبه‌ی ۳۳ دیوان عالی کشور ، دل‌آرا دارابی در روز تعطل ،‌ بدون اطلاع وکیل‌اش ، اعدام شد .
امیرحسین ، قبل از اعدام دل‌آرا دارابی ، چندین بار به محمدحسن جاویدنیا - دادستان رشت - گفته بود که قتل توسط او انجام شده است و حتی بعد از این‌که دل‌آرا اعدام شد نیز نامه‌ای نوشته و بیان کرده است که او بی‌گناه اعدام شده است. محمدحسن جاویدنیا ، یک‌بار به زندان می‌رود و امیرحسین را تهدید می‌کند که اگر چیزی بگوید ، او را خواهد کشت .امیرحسین ، بعد از مرگ دل‌آرا ، افسرده شده بود و زندگی‌اش به سختی می گذشت و در نهایت ، برای آرامش وجدان تصمیم گرفت خود را حلق‌آویز کند .

 شرح بیش‌تر ماجرای اعدام دل‌آرا دارابی را در سایت اینترنتی محمد مصطفایی بخوانید .